Jak udělat printscreen na Macu

Home / Návody / Jak udělat printscreen na Macu

Jak udělat printscreen na Macu

Dnes si ukážeme, jak na printscreen, screenshot či otisk obrazovky na Macu.

Pokud chceme mít printscreen uložený v souboru, můžeme na Macu pořídit 3 typy printscreenů:

  1. Printscreen celé obrazovky. Pomocí kláves CMD + Shift + 3 (CMD  – command klávesa je hned napravo či nalevo od mezerníku) uděláme otisk celé obrazovky. Obrázek se nám automaticky uloží ve formátu .png na plochu. Pokud soubor hledáte, najdete ho pod názvem „Screen Shot 2014-01-22 at 12.20.32“, popř. v češtině „Snímek obrazovky 2014-01-22 v 12.20.32“.
  2. Printscreen vybrané části obrazovky. Při stisku kláves CMD + Shift + 4  se nám kurzor změní na malý křížek, pomocí něhož můžeme vybrat přesnou část, kterou chceme mít v printscreenu. Tak jako v předchozím případě, obrázek se nám automaticky uloží ve formátu .png na plochu v uvedeném formátu a názvu.
  3. Printscreen vybraného okna. Při stisku kláves CMD + Shift + 4 + mezerník se kurzor změní na malý foťáček. Vybrané okno nám po najetí foťáčku zmodrá a po kliknutí se „vyfotí“ a uloží do souboru na plochu.

 

Pokud však printscreen uložený v souboru nechceme, ale potřebujeme ho jen zkopírovat do schránky pro jeho další vložení např. do rozepsaného mailu, můžeme použít následující zkratky:

  1. Printscreen celé obrazovky do schránky. Pomocí kláves CMD + Control + Shift + 3 (Control má na Macu rovněž zkratku Ctrl  – klávesu najdete v dolní řadě kláves téměř v levém dolním rohu klávesnice) uděláme otisk celé obrazovky. Obrázek se vloží do schránky, ze které ho můžeme vložit kamkoliv potřebujeme pomocí klávesové zkratky CMD + V.
  2. Printscreen vybrané části obrazovky do schránky. Při stisku kláves CMD + Control + Shift + 4  se nám kurzor změní na malý křížek, pomocí něhož můžeme vybrat přesnou část, kterou chceme mít v printscreenu. Tak, jako v předchozím případě, obrázek se automaticky vloží do schránky, ze které ho můžeme vložit kamkoliv  pomocí klávesové zkratky CMD + V.
  3. Printscreen vybraného okna do schránky. Při stisku kláves CMD + Control + Shift + 4 + mezerník se kurzor změní na malý foťáček. Vybrané okno nám po najetí foťáčku zmodrá a po kliknutí se „vyfotí“ a uloží do schránky pro další využití.

 

 

 

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search