iMac s pomalým diskem

Home / Nabídky / iMac s pomalým diskem

iMac s pomalým diskem

Startuje Váš iMac pomalu? Je to čím dál horší? Máte v iMacu stále původní disk?

V tom případě je pravděpodobné, že se původní disk dostal na hranici svojí životnosti a jeho rychlost zápisu a čtení se rapidně snížila. To se projevuje tím, že iMac startuje o poznání pomaleji ve srovnání se stavem, kdy byl nový. Aplikace se spouštějí rovněž pomalu a častěji můžete vidět duhové kolečko.

Pokud jste si všimli, že Vás iMac zdržuje při práci,  je na čase zauvažovat o jeho zrychlení.

Máte 4 možnosti:

  1. Stávající disk vyměnit za nový rotační disk
  2. Stávající disk vyměnit za rychlý SSD disk
  3. Nechat stávající disk a přidat rychlý SSD disk
  4. Vyměnit stávající disk a také přidat rychlý SSD disk

První možnost je jednoduchá – vymění se disk za obdobný, popř. za disk s větší kapacitou. Je třeba pamatovat na to, že je nutné pořídit rovněž nové teplotní čidlo, protože u iMaců je čidlo obsaženo v disku. Jeho výměnou o teplotní čidlo přijdete a je třeba namontovat nové externí teplotní čidlo, jinak by iMac „funěl“, větráčky by běžely na plné otáčky.

Druhá varianta se hodí těm, kteří nepotřebují velké úložiště. SSD disky jsou ve srovnání s rotačními disky dražší. Proto se pořizují v menších kapacitách, nejčastěji 250GB, méně 500GB. I zde je třeba přidat externí teplotní čidlo.

Třetí možnost připadá v úvahu v případě, že Váš původní disk vykazuje sníženou rychlost zápisu a čtení, ale jinak je plně funkční. Můžete ho využít jako interní disk na data. Tento krok Vám ušetří investici do teplotního čidla.

Přidání SSD se řeší malým kabelem, který se připojí do volného slotu na základní desce. Samotný disk se pak schová pod DVD mechaniku. Získáte tím rychlý disk a zároveň dostatek místa např. na Vaše fotky, filmy nebo hudbu. V každém případě se zde doporučuje celý obsah Vašeho iMacu pravidelně zálohovat na externí disk či na Time Capsule.

Čtvrtá možnost připadá v úvahu, jestliže chcete mít na další tři roky jistotu, že nebudete muset do iMacu zasahovat. Vymění se původní rotační disk za nový s požadovanou kapacitou (1TB – 6TB), dále se vloží teplotní čidlo a přidá se SSD disk rovněž o požadované kapacitě. Pro zájemce je možné spojit oba disky do tzv. Fusion Drive, kdy ze dvou fyzických disků vznikne softwarově jeden diskový oddíl a pro uživatele se tváří jako jeden disk.

Jak dlouho „operace“ trvá? Je lepší počítat na celou výměnu, reinstalaci systému a migraci dat přibližně půl dne podle množství dat. Při tomto zákroku se rovněž provádí kompletní vyčištění počítače od prachu a nečistot.

V případě zájmu o nacenění opravy a její provedení nás kontaktujte.

Následující fotografie ilustrují přidání SSD ke stávajícímu disku pomocí kabelu připojenému k základní desce. SSD disk je schovaný pod DVD mechanikou.

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

Cisteni_od_prachu_4change-icon-osx